Welke bulten zien we het meest bij honden?

Honden en voornamelijk oudere honden krijgen nog al eens een bult hier of daar. Bulten zijn er in allerlei soorten en maten en daarom is het altijd verstandig om ze na te laten kijken.

Meestal wordt er dan een Dunne Naald Aspiratie Biopt (DNAB) van genomen, met een dunne naald worden er wat cellen uit de bult opgezogen (geaspireerd) en deze kunnen door een patholoog worden bekeken.

Er zijn heel veel verschillende soorten goedaardige en kwaadaardige bulten. De patholoog kan aangeven om welke soort het gaat en aan de hand daarvan kan een behandeling worden geadviseerd.

Gelukkig zijn de meeste bulten die we vinden bij honden onschuldig en is het vaak zelfs niet eens nodig om een patholoog naar het biopt te laten kijken. De twee meest voorkomende bulten zijn de vetbult en de verstopte talgklier.
 

Een vetbult
Een vetbult is een goedaardige massa van vetcellen. Meestal zit deze onder de huid van de borstkas, bij oudere honden, maar ze kunnen overal op het lichaam voorkomen.
Vetbulten kunnen heel klein zijn, maar ze kunnen ook enorm groot worden, zelfs 30cm in doorsnede. Als een vetbult in de weg gaat zitten, opeens van vorm of structuur gaat veranderen of opvallend snel groeit, dan is het advies om deze weg te halen. Met het risico dat hij ook weer terug kan groeien. Maar aan de meeste vetbulten doen we niets.

Screenshot 2025 11 24 at 22 33 28 Welke bulten zien we het meest bij honden pdf

Een verstopte talgklier
De huid van honden is bedekt met talloze haren. Deze haren hebben hun wortel in een haarzakje in de huid. In elk haarzakje komt ook een talgklier uit, deze klier maakt een vetachtige substantie die de haren en de huid soepel houden. Deze talg beschermt de huid tegen uitdroging en schadelijke stoffen van buitenaf, ook zorgt het voor een goede waterafstoting en maakt het de haren soepel en minder breekbaar.
De talgklieren zijn heel productief, als een hond met shampoo wordt gewassen wordt de talg laag grotendeels weg gewassen, binnen 48 uur wordt er dan weer een nieuwe laag gevormd.
Soms raken talgklieren verstopt of zijn ze heel erg productief. De talgklier en het haarzakje komen dan vol met talg te staan en er ontstaat een bult.

Dit gebeurt bij mensen ook weleens, dan noemen we het een puistje
Waar puistjes vooral bij jongere mensen voorkomen, komen talgbulten vooral bij oudere dieren voor. Meestal op de nek en de rug.
Als de hond er geen last van heeft dan hoeft er niets aan te gebeuren, knijp het bultje ook maar niet uit om ontstekingen te voorkomen.
Gaat de talgbult wel ontsteken, heeft de hond er last van of gaat de bult er gek uitzien, dan is het verstandig om de talgbult toch te verwijderen.

Screenshot 2025 11 24 at 22 33 50 Welke bulten zien we het meest bij honden pdf

Bekijk ook onze andere website:

hetnieuwesteriliseren.nl